Tu prawo, tam sprawiedliwość

To tak, jakby ktoś rozstrzelił dwie wynikające z siebie rzeczy. Tu jedzenie, tam chleb. Tu picie, tam woda. Tu Polska, tam Naród.

270452_1884636911635_2775895_n

Czy ktoś kiedykolwiek zastanowił się, co oznacza nazwa: Prawo i Sprawiedliwość? Mnie osobiście od pierwszej chwili powstania partii, wprawiło to hasło w zdumienie. Trzeba być mistrzem podziałów, by te współzależne przecież hasła, ba! synonimy – rozdzielić bez wahania. Bo przecież, jak to: prawo i sprawiedliwość? To ma być oddzielnie? Prawo sobie, sprawiedliwość sobie? Przedzielone kategorycznym „i” mają stać się oddzielnymi bytami, niezależnie dryfującymi w polskiej rzeczywistości?

To tak, jakby ktoś zestawił obok dwie wynikające z siebie nawzajem rzeczy. Tu masz jedzenie, a tam chleb. Tu picie, tam wodę. Tu samochód, tam koła.

Jakby wzdłuż ulic zaczęły jeździć rowery, a za nimi ich ramy. Domy stałyby bez dachów, te z kolei wisiały w powietrzu zupełnie gdzie indziej. Ludzie bez głów pojawiliby się w domach bez dachów, podczas gdy głowy rozprawiałyby (nomen omen) w parku. Bez drzew, rzecz jasna. Drzewa przeniosłyby się do stawów bez wody. Woda – kto jej zabroni, znalazłaby się na drogach. Wszak i tak samochody bez kół nie mogą jeździć. Może więc zaczną pływać? W czasach dobrej zmiany wszystko jest możliwe. Tak to jest. Ojca nie ma, dziecko jest. Tak to bywa. Pies się topi, łańcuch pływa.

W czasach Polski socjalistycznej panowała zasada równości. Wszystkim równo. Temu gówno, tamtemu gówno. Teraz jest zasada sprawiedliwości i prawa. Szeroka dupa, wąska ława. A przede wszystkim jest czas podziałów. Tu Polska, tam Naród.

6 myśli na temat “Tu prawo, tam sprawiedliwość

  1. Ba,przecież wiesz że prawo i sprawiedliwość w naszym kraju nie jedną idą drogą.Więc nazwa parti wskazuje na ich spójność,czyli tak jak powinno być.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s