Polowanie na króliczka, czyli rozprawa o lęku

Do Sejmu trafił projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Jest szansa na wprowadzenie go w życie, bo komuś wciąż się wydaje, że kobiety są królikami…

krolik2

Jadę rowerem przez pola, wjeżdżam do lasu, a przy leśnej drodze stoi facet. Z gęby zawadiaka, coś pomiędzy draniem a łachudrą. Nikogo wokół tylko ja i on. I gdy mnie spostrzega, wyciąga rękę i dłonią pokazuje gest „na stopa”. Wpadam w ogromną wesołość i z szerokim uśmiechem wołam do łobuza: – Mam pana zabrać?! Wtedy on, także z uśmiechem odpowiada: – Tak! Na bagażnik!

Nie mam bagażnika. Mam za to świetny nastrój, bo oto słońce, oto rower, oto dowcipny człowiek. Jadę dalej, zostawiając za sobą faceta z jego żartami, jadę przepełniona zachwytem i śmieję się sama do siebie. Jestem w lesie. Słyszę śpiew ptaków. Życie jest piękne.

I nagle uświadamiam sobie, że coś jest inaczej. Nie tak jak zawsze. Nie tak, jak było kiedyś…

***

W parku Safari pod Władywostokiem jest zwyczaj karmienia drapieżników żywymi zwierzętami. Tygrys regularnie dostaje biegające pożywienie, które zmusza go do polowania. Owce i kozły wpuszczane na teren drapieżnika uciekają co sił w nogach. Ale nie mają szans. Któregoś dnia dzieje się jednak coś zdumiewającego. Kozioł, wpuszczony do zagrody tygrysa, zamiast ofiarą, staje się kumplem. Partnerem. Zwierzęta razem się bawią, spacerują, śpią na jednym legowisku. Ostatnio kozioł ośmielił się nawet trykać tygrysa rogami. Jak to możliwe, że potencjalna ofiara, z natury słabsza, mniejsza, niby bezbronna, ma taki wpływ na los swój i oprawcy? „Nikt nie nauczył tego kozła, że powinien bać się tygrysów” – twierdzą władze parku.

***

Mój dziadek był oprawcą przez wiele lat. Stosował przemoc w rodzinie i nie zamierzał tego zmieniać. Korzystał, bo babcię nauczono się bać. Babcia dźwigała więc życie i piątkę dzieci na plecach, a gdy jej mąż wracał pijany, uciekała po kątach. Ale któregoś dnia obudziła się w niej natura. Jej wrodzona siła, którą tak skrzętnie z niej wypatroszono. Tak więc, gdy dziadek wrócił pijany do domu i próbował swojego polowania, babcia wzięła świeżo zawekowane słoiki z porzeczkami i zaczęła nimi rzucać w dziadka. Dostał kilka strzałów w głowę i tym samym zakończył swoje podskoki. Zmniejszył się o pół metra, skurczył ku ziemi i tak pokonany pozostał w cieniu na zawsze.

***

Najczęstszym porównaniem dotyczącym relacji płci jest porównanie do polowania. Ściśle: polowania na króliczka. Prasa kolorowa lubuje się w tej idiotycznej metaforze, wszelkie potknięcia partnerskie tłumaczone są JEGO potrzebą łowów. Zdezorientowane kobiety, odrzucone przez facetów z powodu szczerości, dowiadują się, że: „no coś ty, głupia, nie wiesz, że dla niego najważniejsza jest pogoń za króliczkiem?! Bądź króliczkiem, a zatrzymasz mężczyznę. Bądź ofiarą, a zatrzymasz kata!”

Tylko po co ci ten kat?

—————————————————————————-

Jadąc rowerem w oliwskim lesie poczułam coś innego niż zazwyczaj. A tak naprawdę nie poczułam tego. Czego? Lęku. Nie czuję lęku przed groźnie wyglądającym mężczyzną, który mnie zaczepia, „atakuje”. Nie czuję tak dobrze znanego strachu, który kiedyś kazał mi spuścić wzrok i spierdalać na tym rowerze co sił w nogach. Nie. Do tego stopnia tego nie czuję, że nawet mi nie przychodzi do głowy. I co się dzieje? Morda łachudry zamienia się w miłą twarz. Krwiożerczy tygrys staje się kumplem. Myśliwy przestaje polować.

Bo ja nie jestem żadnym króliczkiem! Ani ja, ani żadna kobieta. Owszem, zrobiono z nas króliczki, przyczepiono zabawne uszy i kazano uciekać. Ale ta pogoń jest sztuczna. Do tej pogoni nakłania nas kultura, wychowanie, społeczeństwo, religia. Ktoś każe nam udawać maleństwo. Słabą dziewczynkę, która nie umie podjąć decyzji. Matkę Boską niepokalaną, która nic nie może. W przeciwieństwie do Matki Natury. Bo czy wśród zwierząt istnieje taki teatr? Czy wadera jest słaba? A może lwica? Samica kruka? Nie. Bo ani basior, ani lew, ani kruk nie są zakompleksionymi samcami, którzy trzęsą portkami przed mądrością samic.

Jak myślicie, dlaczego kobiety palono na stosie? Dlaczego wciąż tyle energii wkłada się w ich ujarzmienie? Ze strachu. Przed naszą energią, przed naszą intuicją, mądrością i niezłomnością. Wszak to kobieta jest matką. To dzięki niej istniejemy. To ona daje nowe życie. To ona znosi największy ból świata, po czym wstaje i działa. To ona potrafi robić mnóstwo rzeczy na raz. To ona ma dystans. To ona ma moc. Bez niej was NIE MA. Bez niej jest DUPA.

Do Sejmu trafił znów projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Tym razem jest szansa na wprowadzenie go w życie. Za dokonanie aborcji, choćby ciąża była efektem gwałtu, choćby płód był uszkodzony nieuleczalnie – może grozić nawet pięć lat więzienia. Komuś na górze się wydaje, że kobiety są królikami i bez problemu można im urządzić średniowiecze. Tymczasem zapomniano, że kobiety to bardzo silne istoty, które mają świadomość i moc. Uważajcie więc wszyscy, rzekomi obrońcy życia, kontrolujący nasze ciała posłowie, patriarchowie dyktujący nam kodeks moralny. Nie jesteśmy żadnymi pieprzonymi króliczkami. I jak będzie trzeba, dostaniecie słoikiem w łeb.

14 myśli na temat “Polowanie na króliczka, czyli rozprawa o lęku

 1. Tak, niestety, są kobiety, które mają w dupie inne kobiety – vide pani Godek, za którą to przyczyną hałas wokół ustawy nie ustaje. Ona ma dziecko upośledzone, to wszystkie pozostałe też mają mieć. I już. Jakie to proste..

 2. I znowu się okazuje, że do tych niechcianych czy ciężko upośledzonych ciąż dochodzi przez niepokalane poczęcie. Bo kto ma cierpieć? No, przyszła matka oczywiście, któż inny? Ojców w tych układach nie ma, prawda? A może by tak wprowadzić obowiązkowe czy wręcz przymusowe ojcostwo, z opieką 24/7 i poniesieniem wszystkich kosztów. przepraszam, ale cholera mnie bierze. Nie rozmnażamy się przez pączkowanie, ale według posłów prawicy najwyraźniej tak. Sylwia, jak zwykle świetny post.

 3. „Wszak to kobieta jest matką. To dzięki niej istniejemy. To ona daje nowe życie. To ona znosi największy ból świata, po czym wstaje i działa. To ona potrafi robić mnóstwo rzeczy na raz. To ona ma dystans. To ona ma moc. Bez niej was NIE MA”.
  Ooooo … przepraszam bardzo. On też jest współtwórcą nowego życia, on też potrafi robić mnóstwo rzeczy na raz, on też ma dystans, moc i bez niego też was nie ma. A ogólnie rzecz ujmując, Pani tekst jest … zgrabniutki, nie powiem. Przeczytałem jednym tchem.

 4. „Spierdalać na tym rowerze co sił w nogach” to lepsze niż Coelho. Tylko słoików szkoda!

 5. Zakaz aborcji to straszny wyrok dla kobiet! Nawet szkoda komentować!

  A propos rzucania słoikami to mam za sobą takie doświadczenie. Rzucałam w męża zawekowanymi wiśniami. Aż w końcu znalazłam odwagę, aby go rzucić.

  Dziękuję, dziękuję 🙂

  W dniu 23 marca 2016 11:15 użytkownik „Najlepszy Blog na Świecie*” napisał:

  > Sylwia Kubryńska posted: „Do Sejmu trafił projekt ustawy o całkowitym > zakazie aborcji. Jest szansa na wprowadzenie go w życie, bo komuś wciąż się > wydaje, że kobiety są królikami… Jadę rowerem przez pola, > wjeżdżam do lasu, a przy leś” >

 6. Problem jest taki, że wiele kobiet nie ma nic przeciwko byciu zwierzyną łowną. Spotykam się z opiniami młodych kobiet, że feminizm jest zły. Nawet jeśli ich poglądy na życie są dość feministyczne, panuje jakieś dziwaczne przekonanie, że feministki marzą o świecie jak z „Seksmisji”, a faceci to dla nich zło konieczne. Bo przecież mamy już równouprawnienie, możemy głosować, a bycie słabą się opłaca, bo opiekuńczy facet robi wtedy za swojego króliczka masę rzeczy…

  1. „Problem jest taki, że wiele kobiet nie ma nic przeciwko byciu zwierzyną łowną. Spotykam się z opiniami młodych kobiet, że feminizm jest zły. ”

   To zjawisko ma swoją nazwę. Syndrom Sztokholmski. Dobrze wytresowana ofiara kocha swojego kata.

 7. Cytat: „Matkę Boską niepokalaną, która nic nie może”. Odpowiedź: Wypraszam sobie. Wystarczyło jedno słowo Matki, by sam Bóg zmienił wodę w wino. Która z pań ma taką moc nad facetem?

  A poważniej: to prawda, nie jesteśmy zastraszonym króliczkami! Nie bójmy się więc ciąży, nie jest straszna. Nie bójmy się dzieci, bo nie niszczą życia. Nie dajmy się zastraszyć przerażonym kobietom, które krzyczą, że nasze macice to tylko nasza sprawa. Otóż nie, nie tylko nasza. Gdy w naszej macicy pojawia się malutki człowiek, nasza macica staje się sprawą także i tego człowieka. Nie bójmy się go. To tylko dziecko.

  Nie pozwólmy się zastraszyć.

   1. Sęk nie w tym, że komuś zakazuje się rodzić, sęk w tym, że się pozwala zabijać. Kto chce rodzić, niech rodzi, a kto chce zabijać, niech… no właśnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s