Czwarta władza rządzi

Wczoraj Latkowski miał wykręcone ręce. Rano: połamane palce. Z każdą godziną jego stan się pogarsza. Możliwe, że facet nie dożyje jutra

Bombastic newsSerdecznie współczuję redaktorowi Sylwestrowi Latkowskiemu. Myślę, że on już nigdy się nie pozbiera. Wczoraj w nocy miał wykręcone ręce. Rano: połamane palce. Teraz jest pobity. A z każdą godziną jego stan się pogarsza. Nie zdziwię się, gdy usłyszę, że ABW otworzyło do niego ogień. Całkiem możliwe, że facet nie dożyje jutra.

A człowiek jest kryształowy. Mucha nie siada. Prokurator niech spada. Niech spada, bo on jest DZIENNIKARZEM. Czytałam kiedyś w gazetach, że w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa prokuratura powinna niezwłocznie zabezpieczyć materiały dowodowe. Komputery, nagrania. Skolko ugodno. Gdzie? No na przykład w szkołach, w szpitalach, na plebaniach, w urzędach. Ale, hola!, nie w redakcjach!  Redakcja to więcej niż świątynia. Dziennikarz to więcej niż święta krowa.

Dziennikarz własną piersią zasłania macintosza. Pendrive’a chowa, połyka, zjada. Walczy. Musi walczyć. To jego misja. Misja polegającą na dawkowaniu tego, co na kogo ma. Misja polegająca na powolnym zwalnianiu ładunków wybuchowych. Ujawnianiu krok po kroku efektów tajnego podsłuchu, bohatersko zamontowanego dla zbawienia tego kraju.

Dziwne, że podsłuchy  i dokumenty typu: „coś na was mamy, wyciągniemy w odpowiednim momencie” nie kojarzą się nikomu z latami zagrożenia wolności słowa, bombą zegarową, którą się szantażuje i manipuluje. Wręcz odwrotnie. Otóż, jak się okazuje, w tym kraju podsłuchy i szantaże są spoko. Super są! Zakładajmy więc podsłuchy. Wszędzie! Każdemu! W sypialniach i na dnie kieliszka! Niech mefistofelowe ucho nas dosięgnie! Niech się dowie, jakie piękne słowa padają z polskich ust! Niech się przekona, że Polak to bukiecik fiołków.

Dziennikarze będą mieli huk roboty. I jaki splendor! Już ten, co kręci lody na dawkowaniu efektów nielegalnych podsłuchów, uchodzi za bohatera. Nie ma sprawy, niech uchodzi. Trudno dyskutować z argumentem o połamanych palcach. Połamane palce Latkowskiego stały się relikwią. Myślę, że facet zasłużył na coś więcej, niż solidarność w branży. Jakakolwiek formacja polityczna  skorzysta na tej aferze, powinna walnąć Latkowskiemu pomnik.

Tylko problem polega na tym, że żadna formacja polityczna na tym nie skorzysta. Podsłuchy mają się świetnie, co z tego że są nielegalne? Na ich nielegalność gwiżdże cała Polska. Nielegalność podsłuchów leży i płacze w obliczu wszechmocnej tajemnicy dziennikarskiej. Wszystko leży i płacze w obliczu tajemnicy dziennikarskiej. Dlatego cokolwiek się nie wydarzy, wybory nie-wybory, dymisje, nie-dymisje, wkrótce znów usłyszymy wśród przekleństw podchmielone głosy nowych ministrów. Kwestia czasu. Kwestia stawki, o jaką będzie warto zagrać. A karty rozdaje władza. Ściśle: czwarta władza.

11 myśli na temat “Czwarta władza rządzi

 1. uff. całe szczęście że mam za krótkie ręce. Mi nikt podsłuchu nie założy, bo i po co… uff. no chyba, że mój kot !!! sierściuch zarobaczony. źle mu z oczu patrzy. jezuuuu, już po mnie…

 2. Ale TVN pieje od trzech dni w jedną tubę, bardzo stronniczo,tylko że ludzie tego nie kupują. Wczoraczj w Szkle Kontaktowym wsyzscy słuchacze opowiedzieli się przeciw dziennikarzom. Do mediów to nie dociera. Typowy syndrom władzy!

 3. …a wspolpracownica TVN i GW obsmiala laptopa i redaktora za to, ze wsadzil kij w mrowisko ,ale sama do tej pory nawet palcem nie kiwnela ,bo ma wszystko w D i klaszcze i plawi sie w zaklamaniu …Falszywa tak jak i kot ,ktorego nienawidz!

 4. Oglądałam to widowisko, nie całe, ale w obszernych fragmentach, Cóś pięknego i niedrogo. Pan Latkowski imał się różnych zajęć, ale najbardziej odpowiednia dla niego wydaje mi się scena. Wróżę mu wielką karierę aktorską. Te dramatyczne miny, natchnione słowa: „chcą mi wyrwać laptop, ratujcie mnie”. Inni też byli nieźli. Na wyróżnienie zasługuje zastępca pana Latkowskiego (nie pamiętam nazwiska), głosem przepojonym trwogą wypowiedział 4 zdania w których 3 razy podkreślił że pan Latkowski jest wybitnym dziennikarzem śledczym. Nie można zapomnieć też o starszej pani, która pisała coś na kolorowym brystolu i deklarowała, że chętnie założy pampersa. No i pani Olejnik w studio TVN24 wzmożona troską o wolność słowa co chwila przerywała swoim rozmówcom, żeby zapytać reportera wysłanego na miejsce zdarzenia: „Przeszukują już? Przeszukują szuflady? Przeszukują komputery?” A reporter z miną, jakby stał obok okopu przed atakiem, grobowym głosem relacjonował: „Nie przeszukują. To tu, za tymi drzwiami wszystko się decyduje. Toczą się tam rozmowy”
  Piękne, naprawdę piękne. Wielki, prawdziwy SHOW.

 5. I don’t create a leave a response, however I browsed a few of the responses on Czwarta władza rządzi | Najlepszy Blog na Świecie*.

  I do have 2 questions for you if it’s allright.
  Could it be only me or do a few of the responses appear as if they are
  left by brain dead folks? 😛 And, if you are writing
  at additional sites, I would like to follow anything fresh you have to post.
  Could you make a list of every one of all your public sites like
  your linkedin profile, Facebook page or
  twitter feed?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s