Facet Doskonały (niedoskonałej kobiety)

Nie, nie ma pojemnika na internetowe śmieci. W internecie wszystko jest niczyje. Bez podpisu, bez źródła, bezpańskie jak pies.  „Facet Doskonały” to bezpański pies

Owszem, chciałaś się wyrzucić. Zdecydowałaś już. Zrozumiałaś, że pewnych spraw nie da się uporządkować. Są rzeczy zbyt chaotyczne. Są ludzie zbyt rozdygotani. Masz bałagan na biurku. Masz bałagan w szafie. Masz bałagan w głowie. Nie wkładasz płyt do pudełek. Nie odstawiasz książek na półkę. Gubisz rachunki. Tak łatwo cię oszukać. To czemu się dziwisz, gdy znajdujesz w Internecie własny tekst na plotkarskich portalach? Ktoś go sobie po prostu wziął. Mówisz, że oprócz tego tekstu jeszcze jesteś ty? E tam. Jesteś za mała, żeby być.

Tylko jeden jest sposób, żeby to wszystko uporządkować. Nie wiesz jaki? Kup sobie pierwszą lepszą gazetę z artykułem „Jak żyć”. Poczytaj porady w sieci. Porządkowanie znaczy: wyrzucanie. Ale wyrzucanie rzeczy nic ci nie da. Wyrzucanie rzeczy to kropla w morzu potrzeb. Możesz wszystko wyrzucić, dom spalić, samochód złomować, wszystko jedno. Dwa dni później będziesz dokładnie w tym samym miejscu zabałaganienia.

Musisz sama siebie wyrzucić. Tylko nie wiem, gdzie. W który kubeł? W suche, mieszane? Na kompost? A może w popiół? Wszak z popiołu powstała musisz się weń obrócić. Ale przecież w żaden sposób popiołu nie przypominasz. Marność? To metafora. Marność wewnętrzna oklejona pokaźną warstwą tłuszczu może wywołać tylko popłoch na wysypisku: sankcje, kary, opłaty. Nie, do popiołu cię nie wrzucę. To gdzie?

Plastik raczej odpada. Tam widzę inny rodzaj kobiety. Owszem, na doklejone rzęsy, tipsy, treski – miejsce jest idealne. Ty niestety, nie pasujesz. Szkło? Może być problem. Szklana jest twoja głowa, zwłaszcza podczas migreny. Szklane są butelki ze zwiniętym w rulonik twoim wołaniem o pomoc. Szklane są lustra, przez które codziennie, oderwana od rzeczywistości, przechodzisz. Ale mówią, że tak nie można. Byle szkła się nie wyrzuca. Poza tym możesz się potłuc – to dopiero byłby bałagan.

Nie, nie ma pojemnika na internetowe śmieci. Nikt na to jeszcze nie wpadł. W internecie wszystko jest niczyje. Do nikogo nie należy, od nikogo nie pochodzi. Bez podpisu, bez źródła lata jak bezpański pies.  „Facet Doskonały” to od niedawna bezpański pies.

Lepiej już wyrzuć się na makulaturę. To jest niebieski kubełek. Przecież lubisz kolor niebieski. Masz w szufladzie kilka napoczętych powieści, kilkanaście opowiadań, czemu wciąż je trzymasz? Wszystkie teksty, których nie wydałaś, a które zajmują miejsce w twoim zabałaganionym świecie – bach, wyrzuć na papier. Na katalog z Ikei. Na rolkę toaletową. Na ścinki do kociej kuwety.

Wyrzuć siebie, wyrzuć wszystko, co masz w głowie i przerób się na ekologiczny kartonik do pakowania bibelotów. Zawsze to lepsze niż demotywatory.

—————————————————————————————

zrzut_z_ekranu
„Facet Doskonały” został ukradziony i bezprawnie opublikowany na niejakim Ryjbuku, po czym na skutek pączkujących udostępnień ukazał się na Demotywatorach, Bebzolu, facebookowym Nie mów do mnie z rana i diabli wiedzą, gdzie jeszcze. Nigdzie nie było wzmianki o autorce – Sylwii Kubryńskiej.

13 myśli na temat “Facet Doskonały (niedoskonałej kobiety)

 1. Strasznie demotywujący wpis 😦 Skomponowany i spisany doskonale, co u autorki jest normą, jednakże temat przykry.
  Wierni czytelnicy wiedzą, że tylko Sylwia pisze takie teksty.
  Pozdrawiam.

 2. W pełni zgadzam się z przedmówczynią- kolejny świetny, mocno skłaniający do refleksji wpis, który „czyta się sam”. Przykre natomiast jest chamstwo i brak skrupółów internautów-„autorów”, którzy czują się bezkarni. Niestety głośno wykrzykiwane postulaty o prawach autorów mają prawo bytu tylko w przypadku korporacji i im podobnych, a „my” jesteśmy zbyt mikro.
  Nie poddawaj się droga Sylwio- masz grono wiernych i ceniących Cię czytelników 😉

 3. jak dla mnie chaos,przeczytalam, zrozumialam,czemu/komu ma służyc ten artykuł?jest jakiś skryty sens słów?zaśmiecanie …tyle w temacie…

 4. dobrze wiemy, że jak ktoś kradnie tekst i udostępnia go w tylu miejscach to znaczy, że to bardzo dobry tekst! bądź więc dumna 🙂
  podejrzewam, że M.Sadowski ucieszyłby się, gdyby znalazł swoją książkę na chomiku 🙂

  1. Ukraść twórcy jego pracę, to jak zabrać mu kawałek życia.
   Ludzie znajdując „coś” w sieci, traktują to, jak porzucony przedmiot na ulicy. Jak się spodoba, podniosą i pobawią się nim, a jak nie kopną.

 5. tekst o ‚Facecie idealnym’ na ryjbuku przypomniał mi „Portret kobiecy” Wisławy Szymborskiej 🙂

 6. Na szczęście trafiłam na niego tutaj, na blogu- bo nie zaglądam na ryjzbuki i inne takie, w przeciwieństwie do NBŚ 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s