08.10.2012 Pięknie K… Pięknie

Dworzec w Gdańsku Wrzeszczu nie istnieje. Coś się stało i wyleciał w powietrze. Został po nim jedynie przytułek dla bezdomnych weteranów wojny denaturatowej i jedna kasjerka

Ale przynajmniej ktoś się starał…

Nie powiedziałam najważniejszego. Mam urlop!

Oczywiście, zaraz znajdzie się malkontent, który powie: łe, urlop w październiku? A właśnie że tak. Po pierwsze dlatego że wcześniej i tak nie było możliwości, a po drugie ja z tym urlopem mam związany plan i jest to plan doskonały. Na październik. Otóż wzięłam urlop nie po to, by wyjechać na Dżerbę i trzaskać plecy na oliwkowy mahoń. Nie po to też, by podziwiać architekturę Barcelony. Nie po to wreszcie, by się pałętać po hotelowych korytarzach w pomroczności niejasnej z przypadkowo napotkanym towarzystwem. Otóż nic z tych rzeczy. Wzięłam urlop, by… pisać książkę.

I teraz się okaże, czy tej książki nie pisałam dotąd, bo:

 1. Nie miałam czasu?
 2. Nie miałam siły?
 3. Nie miałam okularów?

Czy może raczej z czystej gnuśności?

Do tej pory udało mi się dotrwać do rozdziału dziesiątego i otworzyć drugą część powieści.  To niedużo, a zważywszy, że autor pod koniec pisania wyrzuca czterdzieści procent tekstu, właściwie nic.

Ale, jak to mówią, przed świtem najciemniej. Mówią jeszcze, że musi się ściemnić, aby było jaśniej.

Ponadto spędziłam weekend na trzydniowej imprezie, która zaczęła się na Kaszubach, przemknęła przez Gdańsk Wrzeszcz i wylądowała w Gdyni. Impreza jak impreza, może kiedyś coś więcej napiszę, najciekawsze jednak przygody związane były z Szybką Koleją Miejską, która, jak się okazuje po latach niekorzystania z niej, zaciera wszystkie znaczenia składowych słów w swojej nazwie.

Po pierwsze nie jest szybka. To znaczy, że jeśli na rozkładzie jazdy jest napisane, że rzeczona pojawi się o dziewiętnastej trzydzieści, to prawdopodobnie przybędzie około ósmej. Po drugie, o ile istota kolei oscyluje wokół pędzenia pojazdu po szynach, to nie jest to kolej. Jest to raczej drezyna, pokutujący duch kolei ciągnący swój odwłok po cmentarzu torowiska eksploatowanego (co zdumiewające!) przez pojazdy poruszające się w obu kierunkach (przenikające się jak nomen omen duchy?), czyli zarówno do Gdańska jak i do Gdyni.

Wreszcie, jeśli miastem nazywamy twór posiadający w swej strukturze coś tak nowoczesnego jak dworzec – nie jest przecież miejska. Dworzec w Gdańsku Wrzeszczu bowiem nie istnieje. Nie wiem, dlaczego. Coś się stało i wyleciał w powietrze. Został po nim jedynie przytułek dla bezdomnych weteranów wojny denaturatowej i jedna pani kasjerka sprzedająca bilety do nikąd.

Jest jednak pewna szansa, że widmo SKM się kiedyś pojawi, powita zziębniętych podróżnych swą łaskawością, a potem, podczas podróży wyświetli nawet film. Film o SKM. Film ten jest niezwykle porywający i odsłania wszystkie te wspaniałości instytucji, o których nie wiemy, ale też te, które znamy i jest to nad wyraz krzepiące. Na jednym z kolorowych, pieczołowicie obrobionych kadrów projekcji nowoczesnej, przyszłościowej kolei mknącej przez wyremontowane już i piękne dworce (nie przytułki) trójmiasta – możemy przeczytać jakże znajomą frazę:

„Z przyczyn technicznych rozkład jazdy uległ zmianie”.

I już jesteśmy w domu.

13 myśli na temat “08.10.2012 Pięknie K… Pięknie

 1. skm-ka fajna jest. jak wracaliśmy z euro po meczu do orłowa o 7 rano to i przyjechała o wyznaczonej porze i nawet pruła tak żwawo, że aż ledwo co wysiedliśmy na odpowiedniej stacji.
  a we wrzeszczu zawsze wysiadam jak jestem gdańskowy i może rzeczywiście nie wygląda, ale swoją funckję spełnia całkiem całkiem

   1. jo, po mojemu wezdrzy, ale tu chyba fachowca potrzeba;)

   2. Dopiero rośnie ten w piśmie. Za jakąś dekadę niezłego recenzenta od języka pisanego (Kaszubski) będę miała;)

 2. Ja jestem za wezdrzy. Widzę, że niektórzy piszą wyzdrzy. Może wzięli sobie „y” ze słowa wygląd? A poza tym, to prawie nie używane słówko. Przesadnie wyszukane. To tak jakby napisać: jak do drzewiej bywało, zamiast po prostu: jak to dawniej bywało.

 3. Jak tak dalej pójdzie, to stworzymy na blogu Pani Sylwii – Niezwykły Słownik Niezwykłych Wyrażeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s